NOVÉ VÝŤAHY
VÝŤAH je podľa STN 27 4000 stále zdvíhacie zariadenie s prerušovanou prevádzkou, určené na dopravu osôb a/alebo nákladov, ktorého kabína sa pohybuje po pevných vodidlách v šachte výťahu, ktorá má v staniciach dvere so zaisťovacím zariadením. Výnimku tvorí obežný výťah a výsypný výťah.
VÝŤAH sa zriaďuje v bytovom dome s viac ako štyrmi nadzemnými podlažiami. Vstavba a nadstavba bytového domu o jedno obytné podlažie nevyžaduje výťah ani predĺženie existujúceho výťahu do podlažia. Tieto povinnosti ukladá Vyhláška č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.
ZÁKLADNÉ PRÁVNE PREDPISY VZŤAHUJÚCE SA NA VÝŤAHY
ZÁKLADNÉ SLOVENSKÉ TECHNICKÉ NORMY VZŤAHUJÚCE SA NA VÝŤAHY
DODAVATELIA NOVÝCH VÝŤAHOVZoznam firiem dodávajúcich nové výťahy v Slovenskej republike a odkazy na ich oficiálne webové prezentácie. |
ZADAŤ VÝBEROVÉ KONANIE NA NOVÝ VÝŤAHOslovte jednoducho svojou požiadavkou všetkých dodávateľov nových výťahov v Slovenskej republike. |
História výťahuUž v 3. Storočí pred n.l. cítili ľudia potrebu uľahčiť si zdvíhanie ťažkých bremien do výšok. Vynašli tak prvé zdvíhacie zariadenie, predchodcov dnešných výťahov. Slávny učenec Archimedes tiež zostrojil prvý výťah, veľmi podobný tým, ktorými dnes jazdíme dnes. Kabína visela na konopnom lane a do výšky ju zdvíhal ručný kolovrátok. Cisár Nero vlastnil výťah s prvým bezpečnostným prvkom. Prípadný pád tlmili nafúknuté kožené mechy. Výťah používaný oveľa neskôr pápežom bol poháňaný šľapacím kolesom. Celý článok... |
Požiarny výťahPožiarny výťah je podľa normy STN EN 81-72, výťah inštalovaný bežne pre dopravu osôb, ktorý má dodatočnú ochranu riadenie a signalizáciu. Ktoré umožňujú jeho použitie s priamym riadením jednotky hasičského záchranného zboru. Podľa Vyhlášky č. 94/2004 Z. z., o technických požiadavkách na stavby musí byť požiarnym výťahom vybavená každá stavba vyššia ako 45 m. |
Evakuačný výťahEvakuačný výťah je podľa normy STN 73 0802 a STN 73 0804 výťah určený na dopravu osôb alebo osôb a nákladov slúžiaci k evakuácii osôb, ktorého prevádzka musí byť po stanovenú dobu v priebehu daného nebezpečenstva bezpečný. Evakuačný výťah musí byť zriadený v objektoch v súlade s požiadavkami zvláštnych predpisov, tj. podľa Vyhlášky č. 94/2004 Z. z., o technických požiadavkách na stavby, požiadavky STN 73 0802, STN 73 0804 a súvisiacich slovenských technických noriem z oblasti požiarnej bezpečnosti stavieb. |
ZÁKLADNÉ TYPY VÝŤAHOV
Najčastejšie sa pravdepodobne stretnete s týmito typmi výťahov:
Osobné výťahy
Osobný výťah je určený na dopravu osôb a ich batožiny. Osobné výťahy sú zvyčajne používané vo viacposchodových budovách, môžu slúžiť k doprave do podzemných stavieb (napríklad metro), alebo môžu slúžiť na dopravu na verejnom priestranstve, podobne ako lanovka.
Nákladné výťahy
Nákladný výťah je určený na prepravu tovaru (niekedy aj s v sprievode osôb), ale aj iných predmetov. Nákladné výťahy zvyknú byť väčšie ako osobné výťahy a sú konštruované pre ťažšie náklady od 2000 kg. Nákladné výťahy mávajú ručne ovládané dvere. Sú opatrené podlahou a stenami odolnými proti poškodeniu behom nakládky a vykládky. Používajú sa aj malé nákladné výťahy určené napríklad na dopravu popolníc z kotolne, dopravu jedla v reštauráciách, ale aj iných predmetov.
Stavebné výťahy
Stavebný výťah je dočasný výťah, používaný na stavbách.
Výťahy na dopravu vozidiel
Výťah na dopravu vozidiel je výťah užívaný na dopravu automobilov do vyšších poschodí parkovacej garáže alebo inej budovy.
TYPY VÝŤAHOV PODĽA STN 27 4010
· Lôžkový výťah vyvažujúcimi) |
· Typový Výťah detských kočiarov |
TECHNICKÉ PREVEDENIE VÝŤAHOV
Najčastejšie sa pravdepodobne stretnete s týmto technickým prevedením výťahov:
Trakčné výťahy
Trakčný výťah má kabínu zavesenú na sústave lán. Ťah kabíny je istený trecou silou na lana cez trakčný kotúč výťahového stroja. Pohyb kabíny je uľahčený protiváhou. Pohon môže byť prevodový (asynchronný) alebo bez prevodový (synchronny).
Bubnové výťahy
Bubnový výťah má kabínu zavesenú na lane. Tento výťah nemá protiváhu, nosné lano je navíjané na bubon. Asi jedinou výhodou tohto pohonu je možnosť maximálneho využitia priestoru šachty.
Hydraulické výťahy
Hydraulický výťah zdvíha svoju kabínu pomocou hydraulických piestov. Piesty sú zvyčajne umiestnené pod výťahom. Niektoré systémy však pohyb piestov prenášajú pomocou systému kladiek a lán, čo umožňuje dlhšiu dráhu výťahu. Predtým bol tento typ výťahov využívaný napr. tam, kde nebolo možné umiestiť strojovňu nad výťah (trakčný výťah). Tato výhoda však už bola prekonaná možnosťou umiestnenia strojovne trakčného výťahu priamo do šachty.
Obežné výťahy (Páternostery)
Obežný výťah, ľudovo páternoster je špeciálny typ výťahu skladajúci sa z reťaze kabín. Z právneho hľadiska podľa európskych a slovenských noriem a predpisov nepatrí medzi výťahy, ale len všeobecne medzi zdvíhacie zariadenia (respektíve medzi zdvíhadla).