Výťah je rizikovým miestom pre šírenie vírusu

V spoločných priestoroch bytoviek je potrebné mať riadne nasadený respirátor a vo výťahu by sa nemali viezť osoby z rôznych domácností.

 

 
Pripomína to v rámci odporúčaných pravidiel správania sa počas pandémie v panelákoch Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


"V spoločných priestoroch bytoviek sa pohybujte s riadne nasadeným respirátorom, ktorý prilieha na pokožku tváre a prekrýva nos a ústa. Chránite tým seba aj svojich susedov, ktorí môžu patriť do rizikovej skupiny," spresnila Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR.


Používanie výťahu sa odporúča v čo najväčšej možnej miere obmedziť, alebo sa jeho využívaniu úplne vyhnúť. "Dôrazne neodporúčame, aby sa vo výťahoch viezli súčasne osoby z rôznych domácností," uviedla Račková.


V spoločných priestoroch bytovky by mali podľa ÚVZ ľudia tráviť čo najmenej času. Po kontakte s plochami, ktorých sa dotýkajú iní ľudia, ako sú kľučky, zábradlia či tlačidlá vo výťahu, sa neodporúča dotýkať sa tváre. "Čo najskôr si dezinfikujte alebo umyte ruky," dodala Račková.

 
 

Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: TASR | Foto: iStockphoto
Zdroj: cas.sk | 29.3.2021