Vo výťahu na Mars? Tento sen sa môže skoro splniť

Astronauti predstavili projekt, ktorý ľuďom umožní jednoduchý a rýchly pohyb vo vesmíre. Ide o výťah. Prispôsobená novým podmienkam prepraví pasažierov na Mesiac a Mars. Kolonizácia vesmíru sa čoskoro nestane snom, ale skutočnosťou.
 

 
Vstúpiť do výťahu, stlačiť tlačidlo hore a ísť do vesmíru by bolo skvelé, nie? Na medzinárodnom sympóziu 2022 o mierovom využití vesmírnych technológií pre ľudské zdravie, ktoré sa konalo 18. až 20. novembra 2022, Peter Swan, prezident Medzinárodného konzorcia pre vesmírne výťahy ISEC a akademik Medzinárodnej akadémie astronautiky (IAA), navrhol, aby budúci vesmír výťah funguje ako trvalá logistická infraštruktúra. Mohlo by prepravovať zásoby a personál do vesmíru a stať sa novým vesmírnym potrubím.


Vesmírnym výťahom na Mars za 61 dní


Princíp stavby vesmírneho výťahu je jednoduchý. Medzi nebom a zemou visí dlhý kábel, ktorého jeden koniec ide do hlbín oceánu na zemskom rovníku – takzvaná „kotva“ a druhý koniec „zachytáva“ protizávažie (napríklad satelit alebo vesmír). stanica) na geosynchrónnej obežnej dráhe. Prístroj (kabína vesmírneho výťahu) sa pohybuje po kábli hore a dole.


Swan povedal: “V aktuálnom projekte kabína vesmírneho výťahu váži asi 20 ton a má rýchlosť výstupu asi 200 kilometrov za hodinu. V budúcnosti, keď sa popruh predĺži a rýchlosť výstupu auta sa zvýši, očakáva sa, že bude schopný dosiahnuť geosynchrónnu obežnú dráhu za 8 dní, Mesiac za 14 dní a Mars za 61 dní.


„V porovnaní s raketovou dopravou sú vesmírne výťahy ekologickejšie, lacnejšie a viacnásobne použiteľné, a preto sa im hovorí aj „zelené skyways“. Swan vysvetlil, že vesmírny výťah je poháňaný solárnou energiou a pri štarte nespotrebúva toľko chemického paliva ako rakety.


Pravdepodobnosť, že vesmírne výťahy budú produkovať vesmírny odpad, je zároveň mizivá. Vedci zistili, že k januáru 2020 sa okolo našej planéty nachádzalo 29-tisíc kusov vesmírneho odpadu väčších ako 10 centimetrov a viac ako 170 miliónov častíc väčších ako 1 milimeter, ktoré vážne znečisťujú vesmírne prostredie.


„Navyše, použitie takéhoto výťahu na prepravu tovaru bude stáť asi 500 dolárov za kilogram, čo bude oveľa lacnejšie ako použitie rakiet,“ povedal Jean-Michel Contan, generálny tajomník Medzinárodnej akadémie astronautiky.


Swan verí, že v budúcnosti budú ľudia potrebovať prepraviť veľké množstvo nákladu do vesmíru, aby mohli vybudovať kolónie na Marse a Mesiaci. Medzihviezdne cestovanie sa tiež považuje za veľmi očakávaný vývoj v astronautike a vesmírne výťahy sú komerčne vysoko konkurencieschopné.


Ale kvôli novej doprave neodmietnu odpáliť rakety. Dennis Wright, viceprezident ISEC, povedal, že rakety budú rýchlejšie ako vesmírne výťahy, pretože dokážu rýchlo prekročiť radiačný pás. Niektorí vedci navrhujú použiť metódu prepravy „vesmírny výťah + raketa“, aby sa navzájom dopĺňali. “Ak si predstavíte vesmírny výťah ako nákladnú loď, potom je raketa nákladné lietadlo.”


V praxi sú stále problémy


Sen o vesmírnom výťahu je tu už dlho. V roku 1895 ruský vedec Konstantin Tsiolkovsky navrhol myšlienku vesmírneho výťahu inšpirovaného Eiffelovou vežou. Spisovateľ sci-fi Arthur C. Clarke to opísal aj vo svojom románe The Fountains of Paradise. Ale kvôli technickým problémom zostal takýto výťah dlho v štádiu konceptu.


S neustálym vývojom leteckej techniky existuje viac príležitostí na vytvorenie vesmírnych výťahov. Podľa Swana a Wrighta sú uhlíkové nanorúrky a ultrapevné diamantové vlákna považované za ideálne materiály na výrobu výťahových káblov. Pokiaľ ide o dizajn, vedci už navrhli osem spoľahlivých a spoľahlivých vedeckých schém dizajnu. Pokiaľ ide o inžiniersku stránku problému, výskumníci v niektorých krajinách vykonali niekoľko malých experimentov a pripravujú sa na hĺbkovú analýzu.Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)
Autor: Finančné Noviny
Zdroj: Finančné Noviny | 17.12.2022