Vedci by chceli výťah na Mesiac

Dvaja astronómovia z University of Cambridge a University of Columbia navrhli plán akéhosi výťahu medzi Mesiacom a Zemou. Už ste niekedy premýšľali o tom, aké by to bolo, keby sme mohli len naskočiť do výťahu, stlačiť tlačidlo a zamieriť na Mesiac? Aj keď sa to môže zdať ako niečo zo sci-fi, vedci študujú, ako urobiť túto myšlienku realitou už roky. A teraz má dvojica astronómov z University of Cambridge a University of Columbia niečo, čo považujú za uskutočniteľnú alternatívu. Informuje o tom MIT Technology Review.
 

 
V nezverejnenej práci naznačujú, že najsilnejšie materiály súčasnosti ako napríklad syntetické vlákno Zylon, by nám mohli dovoliť postaviť vežu alebo kábel, ktorý by siahal od povrchu Mesiaca k geostacionárnej obežnej dráhe Zeme. Štruktúra by bola v bezpečnej vzdialenosti od Zeme, čo je asi 362-tisíc kilometrov od Mesiaca, aby sa predišlo kontaktu so satelitmi.

Cesta na Mesiac by vyžadovala spustenie v správnej výške, synchronizáciu s koncom vesmírneho kábla, použitie solárneho pohonu na pohyb po lane k Lagrangeovým bodom (kde je nulová gravitácia) a spomalenie na pristátie na lunárnej obežnej dráhe.

Podľa výpočtov vedcov by bolo možné takúto štruktúru postaviť pomocou existujúcich technológií. Tento koncept je "nesmierne hodnoverný a možno byť prehliadaný ako dôležitý krok vo vývoji našej schopnosti ako druhu na pohyb v našej slnečnej sústave," uviedli.

Podrobnosti uvedené v ich článku naznačujú, že kábel by mohol byť približne taký hrubý ako olovená ceruzka a ukotvený na Mesiaci s rozpočtom odhadovaným na miliardy dolárov. Aj keď sa to môže zdať veľa, takáto štruktúra by mohla ušetriť veľa finančných prostriedkov. Vedci tvrdia, že by to znížilo palivo potrebné na dosiahnutie povrchu Mesiaca na tretinu súčasnej hodnoty.

Bernard Foing z Európskej vesmírnej agentúry, však spoločnosti povedal, že problém je veľmi komplexný. Pokiaľ ide o skutočnú realizáciu tohto projektu, "technický plán je stále veľmi predčasný, aj keď je to inšpirujúci nápad," uviedol Foing. Povedal, že takáto dlhá štruktúra by predstavovala značné problémy pre jej rovnováhu, ako aj bezpečnostné otázky pre satelity.Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)
Autor: SAN | Foto: Pixabay
Zdroj: hnonline.sk | 23.09.2019