V Dunajstej Strede padol chlapec do výťahovej šachty

Mama s dvomi malými deťmi zostala v pondelok večer, 4. apríla, uväznená v zaseknutom výťahu obytného domu v Dunajskej Strede. 11- ročný syn pri tom, ako sa snažil dostať z kabíny von, spadol do výťahovej šachty. Dieťa padalo asi 8 metrov.
 

 
Keď pani Klaudia včera večer prišla domov s dvomi deťmi – 11 ročným synom a 3 - ročnou dcérkou, nastúpili do výťahu, aby sa vyviezli k bytu. "Zrazu zastal medzi druhým a tretím poschodím, deti dostali panický záchvat, tak som rýchlo volala susedov, aby vybrali odtiaľ aspoň deti, kým nepríde opravár, nebol v kabínke vôbec vzduch," opísala Klaudia, mama zraneného chlapca, situáciu.
 

 
Chlapec nedočiahol na poschodie a padol do výťahovej šachty
 
Opravár mal prísť o 20 minút. Mama s dvomi deťmi v uzučkom priestore kabíny, ani nie jeden meter štvorcový, sa v panike snažila nájsť čo najlepšie a najrýchlejšie riešenie pre deti. Plošina zastala približne v metrovej výške, po tom, ako sa susedom podarilo otvoriť dvere, vybrali ako prvé plačúce dievčatko.


"Potom syn, ako sa vysúval z kabíny, nohy mu nedosiahli na kachličky, ale rovno do výťahovej šachty a padol," povedala mama Klaudia. Sused, ktorý tam bol, vtedy ešte držal na rukách jeho sestričku.
 

 
Zlomené obe nohy, aj stavec chrbtice

Jedenásťročný Danko padol do 8 metrovej hĺbky. Zo šachty ho vyťahovali hasiči spoločne so záchranármi, v tom čase ešte nikto nevedel, aké zranenia utrpel. "Lekár a príslušníci vykonávali záchranné práce, osoba bola vyslobodená pomocou lán a špeciálnej vesty „CAD“ a bola odovzdaná do opatery RLP," informoval riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Dunajskej Strede, Štefan Lelkes. Chlapec bol po celý čas pri vedomí, hrdinsky komunikoval s profesionálmi, aj napriek tomu, že ako vyšlo najavo, pri páde si zlomil obe nohy, jedna zlomenina bola dokonca tvorená, v nemocnici zistili, že má zlomený aj jeden stavec chrbtice. "Momentálne ho operujú a ďalšie info dostaneme o pár hodín, ideme do BA," informoval otec zraneného chlapca, Tibor.
 

 
Trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti

"Prípad polícia vyšetruje ako trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, za tento skutok hrozí trest odňatia slobody v trestnej sadzbe od 1 do 5 rokov," uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva policajného zboru v Dunajskej Strede, Peter Both. Pani Klaudia po tom, ako výťah zastal, nevolala odborníkovi po prvýkrát. "Predpoludním som volala opravára, lebo výťah už istý čas nefungoval poriadne," priznala Klaudia. Keď o chvíľu odchádzala z bytu, videla opravára pracovať pri výťahovej skrinke. "Preto keď som večer prišla domov s deťmi, tak som si myslela, že už je dobrý a nastúpili sme doň," konštatovala mama zraneného chlapca. "Budeme musieť vypočuť všetkých svedkov, potrebujeme aj znalecký posudok z oblasti zdravotníctva, ohľadne rozsahu zranenia maloletého chlapca," konštatoval riaditeľ Peter Both. Vo veci zatiaľ nie je nikto obvinený.

 Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)Autor: Drahu Dobrovicsová
Zdroj: noviny.sk | 5.4.2022