Schodiskový (sedačkový) výťah

Schodiskový výťah patrí k špeciálnym zdvíhacím zariadeniam a jeho úlohou je uľahčiť život všetkým, ktorí majú problémy so zdolávaním schodov v dôsledku telesného postihnutia, choroby, vysokého veku či po úraze. Tieto výťahy sa montujú na existujúce schodisko a vytvárajú bezbariérové prostredie nielen v dome, ale aj v exteriéroch. Preto ich delíme na vnútorné a vonkajšie.
 


Samotná myšlienka pomôcť imobilným ľuďom pomocou schodiskového výťahu a zabezpečiť im slobodu pohybu nie je vôbec záležitosťou posledných desaťročí. Stoličkové výťahy slúžia už viac, ako 120 rokov a sú čoraz viac populárnejšie aj u nás. Nezáleží pritom, či je schodisko úzke, alebo široké. Existuje množstvo druhov schodiskových výťahov, ktoré sa dokonale prispôsobia rozmerom a dĺžke schodiska tak, aby neznemožňovali ostatným chôdzu po schodoch.

Základným schodiskovým výťahom sa rozumie vnútorný typ výťahu, kde osoba sedí na otočnom sedadle, vybavenom sklopnými opierkami na ruky. Otočné sedadlo umožňuje pohodlne nasadať a zosadať so sedačky bez zbytočného a neraz aj bolestivého vytáčania tela.

Pri mimoriadne úzkych schodoch sa nemontuje klasický sedačkový výťah, ale používa sa systém, kde osoba stojí na plošine vzpriamene. Takýto druh plošín sa používa aj u osôb, ktoré majú problémy s ohýbaním bedrových kĺbov a kolien či problémy so svalstvom, teda tam, kde by im robilo ťažkosti posadiť sa a vstať zo sedačky. Niektoré z týchto výťahov majú vyvýšené miesto na sedenie, kde osoba, používajúca výťah sedí len v miernom polosede.Kombinovaný sedačkový výťah spája možnosť sedieť – stáť a je vytvorený podľa potrieb viacerých osôb, ktoré ho používajú.

Schodiskový výťah v exteriéri

Schodiskový výťahVonkajší schodickový výťah môže byť vstavaný na vonkajšie schodisko, aj na schodisko do záhrady. Má všetky prvky bezpečnosti a komfortu, ako vnútorný výťah a je doplnený o špecifické prvky – kovové komponenty sú odolné voči poveternostným podmienkam, plastové prvky voči UV žiareniu. Dodáva sa aj s krytom proti dažďu, snehu či nánosom lístia. Vonkajší výťah umožňuje imobilným osobám vychutnávať si prostredie záhrady pri dome a podobne.

Montáž akékoľvek schodiskového výťahu nie je náročná. Zaberie približne pol dňa, maximálne jeden deň. Základom je vodiaca koľajnica, ktorá sa montuje na stenu pri schodisku. Po tejto koľajnici sa pohybuje sedačka. Ovládanie sedačky je manuálne (joystickom), alebo na diaľkové ovládanie, ktoré slúži hlavne na privolanie výťahu, ak je na opačnom konci schodiska. Pohon sedačky je riešený 24 V elektromotorom, napájaným dobíjateľnou batériou. Chod motora je tichý a nosnosť sedačky býva štandardne okolo 130 kg, no môže sa zvýšiť aj na 160 kg. Sedačka má zabudovaný senzor, ktorý odhalí blokujúci objekt v jazdnej dráhe. K bezpečnostnému komfortu patrí aj systém jemného štartu a zastavenia pohybu pohyblivej časti výťahu, sklopné sedadlo, nástupná plošinka a opierky na ruky, diagnostický digitálny displej, elektrické a mechanické brzdové systémy, bezpečnostný zámok a podobne. K doplnkovým súčastiam výťahu patrí napríklad výstupná plošina (hlavne pri otáčavom schodisku), alebo tiež sklopná časť vodiacej koľajnice, ktorá sa montuje v prípadoch, ak sa v dráhe výťahu nachádzajú dvere, otvárajúce sa do priestoru výťahu.
 


Autor: stavebnik.sk
Zdroj: stavebnik.sk