Prípad smrtiaceho výťahu, pochybenie sa nepotvrdilo

Technická porucha alebo ľudský faktor? Prípad smrtiaceho výťahu, ktorý vzal životy mladej mamičke a jej bábätku je stále bez jasnej odpovede. Podľa správcu bytovky, kde sa tragédia stala, sa pochybenie na ich strane nepotvrdilo. Vyšetrovanie však naďalej pokračuje. Do tejto chvíle ale nikoho trestne nestíhajú.
 

 
Bola májová nedeľa, keď sa v bytovke v bratislavskom Starom Meste stalo nešťastie, ktoré otriaslo Slovenskom. Keď mal výťah stáť, zrazu sa pohol a zostal v ňom zaseknutý, len trojtýždňový, chlapček a jeho mama. Bábätko zahynulo na mieste, mladá mamička podľahla ťažkých zraneniam o pár dní v nemocnici. Ihneď sa začalo špekulovať, čo tragédiu spôsobilo a či sa pod ňu nepodpísal vek výťahu, pochádzal totiž ešte z minulého storočia.


Polícia začala prípad vyšetrovať ako trestný čin usmrtenia. My sme sa po takmer pol roku od tohto nešťastia spojili so správcom bytovky, ktorým je cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.


„Bola u nás pani vyšetrovateľka z polície začiatkom júna a záver bol taký, že podľa všetkých zistení, ktoré oni mali k dispozícii, tak nič sme nezanedbali, nebolo pochybenie z našej strany, inak nevieme odvtedy vôbec nič,“ prezradil správca.


V poriadku mali byť aj revízie, posledná sa robila tri mesiace pred tragédiou. Čo ale bolo príčinou? Podľa viacerých názorov, mohol byť schválne vypojený kabínový ovládač tak, aby sa výťah mohol pohybovať aj bez zatvorených vnútorných dverí, a teda, aby sa doňho zmestil napríklad kočík. Výťah tak ovládali na diaľku z iných poschodí.


„Vyšetrovanie naďalej pokračuje, obvinenie konkrétnej osobe doposiaľ vznesené nebolo, vzhľadom na povahu prípadu nie je možné poskytnúť bližšie info,“ uviedla polícia.


Výťah je podľa správcu mimo prevádzky, keďže bol pri záchrannej akcii poškodený. Aktuálne si plánujú zaobstarať nový. Je otázne, kedy sa vyšetrovanie ukončí a kedy teda budeme poznať presnú príčinu tohto nešťastia. No čím dlhšie to bude trvať, tým väčšie je riziko, že pre možno podobnú chybu sa niekde inde stane rovnaká tragédia.Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)
Autor: TV Markíza
Zdroj: tvnoviny.sk | 24.10.2021