Najzaujímavejšie a najrýchlejšie výťahy sveta

 

Shanghai World Financial Center

Zrejme nikoho neprekvapí, že začneme Čínou. V Šanghaji, ktorý je so svojimi 25 miliónmi obyvateľmi najľudnatejšie mesto Číny, sa nachádza Svetové finančné centrum. O meste sa hovorí podobne ako o New Yorku. Mesto plné svetiel, ktoré nikdy nespí. Nečudo, že tu netreba strácať čas.

Budova, ktorá má 492 metrov sa môže pochváliť naozaj rýchlymi výťahmi. Ich rýchlosť dosahuje 36 kilometrov za hodinu. Počet výťahov v budove, ktorá slúži aj ako či nákupné centrum? Rovných 31!


 

 

Burdž Chalífa

Najvyšší mrakodrap sveta, ktorého výstava sa začala v roku 2004 a ukončená bola o šesť rokov neskôr, je vysoký 829,8 metrov. Výťahy, ktoré sa tu nachádzajú, sa pohybujú rýchlosťou 36 kilometrov za hodinu. Ich počet je 57.

Rozdelené sú však do kyvadlových rýchlovýťahov, ktoré návštevníkov vynesú na určité poschodie. Potom si musia prestúpiť do „obyčajných“. Už len samotná cesta výťahom je zážitkom vďaka nainštalovaným aplikáciám.


 

 

Tchaj-pej 101

Hlavné mesto Čínskej republiky sa nedá zahanbiť. Nachádza sa v ňom tretia najvyššia budova sveta. Výťah, ktorého maximálka je viac ako dovolená rýchlosť v slovenskej dedine ťa priam vystrelí! Výťah, do ktorého sa vmestí až 24 osôb sa dokáže pohybovať rýchlosťou 66 kilometrov za hodinu.

Kedysi bol tento výťah zapísaný i do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejší výťah sveta. Áno, tušíš správne, rekord už bol ale dávno prekonaný. To však nič nemení na impozantnej práci inžinierov.


 

 

Guangzhou CTF Finance Centre

Počet najrýchlejších výťahov sa nachádza (úplne nečakane) v Číne. 530 metrov vysoký mrakodrap zvaný Guangzhou CTF Finance Centre sa nachádza v Zhujiangu. Výťah tu dosahuje rýchlosť takmer 72 kilometrov za hodinu.

Úf, z toho by sa nejednému zatočila hlava. Priložené video dokazuje, že na 95. poschodie sa dostaneš za smiešnych 43 sekúnd. Za zmienku stojí aj to, že budova má 111 poschodí.


 

 

Shanghai Tower

Prvenstvo v najrýchlejšom výťahu na svete si skalopevne drží 632 metrov vysoká budova zvaná Shanghai Tower. Nachádza sa v nej viac ako stovka výťahov, pomocou ktorých sa ľudia môžu dostať až na 101. poschodie. Pozor, nejde však o výťahy ako ich poznáme my na Slovensku. V tejto budove sú dvojposchodové výťahy.

Ak sa chce človek dostať na vyššie poschodie, musí si na 101. prestúpiť na iný druh výťahu. Rýchlosť? Neuveriteľných 73,8 km/hod! V prepočte za jednu sekundu prejde tento výťah 18 metrov. Vo výťahu je aj sprievodca, ktorý oznamuje, kde sa práve nachádzate. A aby sme nezabudli. Shanghai Tower je druhá najvyššia budova na svete.


 
 

Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: #Marcela
Zdroj: zoznam.sk, YouTube | 13.9.2020