Kvôli susede sa koronavírusom vo výťahu nakazilo 71 ľudí

Žena nakazená koronavírusom, ktorá však nemala žiadne príznaky, dokázala infikovať 71 ľudí po 60-sekundovej jazde vo výťahu. Tento prípad opísali čínski epidemiológovia, ktorí spočiatku nevedeli nájsť zdroj šírenia nákazy v dvoch nemocniciach v provincii Chej-lung-ťiang.
 

 
Podrobnosti o prípade sa objavili v novej štúdii vydanej americkým Centrom pre kontrolu chorôb (CDC), v ktorej sa analyzoval vplyv nakazeného cestujúceho bez príznakov na šírenie ochorenia COVID-19.

Vedci začali prípad sledovať od 2. apríla, kedy muž v provincii Chej-lung-ťiang utrpel vážnu mozgovú príhodu, čo je možný následok ochorenia COVID-19. Muža v nemocnici navštevovali jeho traja synovia a tí nevedomky nakazili ďalších 28 ľudí vrátane piatich zdravotných sestier a lekára.

Pacient B sa nakazil od priateľky

Pred diagnózou muža previezli do inej nemocnice, aby sa zotavil z mŕtvice, kde bolo nakazených ďalších 20 ľudí. Počas tejto doby iný muž, známy ako pacient B, vykazoval príznaky Covid-19 a vedci zistili, že uňho zistený kmeň vírusu pochádza zo zahraničia.

Boli testované všetky úzke kontakty pacienta B a tiež sa ukázali ako pozitívne. Jedným z nich bol pacient s mozgovou príhodou. Každého, s kým bol pacient v kontakte alebo dokonca bol blízko neho v nemocnici, otestovali a umiestnili do karantény. Takmer 50 sa však stihlo vírusom nakaziť, pričom niektorí ho ešte ďalej preniesli.

Epidemiológovia sa zúfalo snažili zistiť, ako ochoreli. Pacient B sa s obeťou mozgovej príhody a jeho synmi stretol na večierku 29. marca, ale nikto iný, kto sa večierku zúčastnil, nebol pozitívny.

Kedže nákaza sa zvyčajne šíri prostredníctvom úzkeho kontaktu, otestovali mužovu priateľku. Ukázalo sa, že jeho priateľka je infikovaná koronavírusom spolu s dcérou, s ktorou bývala.

Muž ich navštívil 26. marca, ale mama ani dcéra necestovali ani nemali kontakty, ktoré by pricestovali zo zahraničia. S mamou ani dcérou nesúviseli žiadne ďalšie prípady Covid-19.

Mama s dcérou sa nakazili od susedy, ktorá cestovala vo výťahu


9. apríla už boli epidemiologovia zúfalí, takže začali skúmať profily všetkých obyvateľov bytového domu. Zistili, že jedna suseda, ktorá žila nad bytom mamy a dcéry pricestovala zo Spojených štátov. Ukázalo sa, že suseda je v poriadku a bola v domácej karanténe, ale test u nej odhalil protilátky na COVID-19.

Podrobné vyšetrovanie a sledovanie pohybu ukázalo, že ženy neprišli do priameho kontaktu. Jediným zdrojom nákazy sa tak ukázal výťah, ktorý zdieľala s časťou bytového domu. Asymptomatická cestovateľka ho použila na to, aby sa po príchode zo zahraničia dostala do bytu, kde sa následne izolovala. Ako uviedli vedci:

"Preto veríme, že pacient A0 (cestovateľka z USA) bol asymptomatický nosič a že B1.1 (dcéra) bol infikovaný kontaktom s povrchmi vo výťahu v budove, kde žili. Naše výsledky ilustrujú, ako môže jediná asymptomatická infekcia SARS-CoV-2 viesť k rozšírenému komunitnému prenosu."

Vedci sa domnievajú, že dcéra, ktorá žila na nižšom poschodí, sa musela dotknúť tváre, očí alebo nosa po tom, čo použila tlačidlá, alebo sa oprela panel vo výťahu.

Vedci tvrdia, že ich zistenia zdôrazňujú dôležitosť umývania rúk a izolácie, aby sa zabránilo šíreniu koronavírusu.

„Na zmiernenie a zvládnutie pandémie COVID-19 sú nevyhnutné ďalšie opatrenia na ochranu, skríning a izoláciu infikovaných osôb,“ uvádza sa v štúdii.Sdílejte článok:Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)
Autor: info.sk | Foto: Pixabay

Zdroj: info.sk, tm, news.com.au, cdc.gov | 16.7.2020