Dominikova smrť pri oprave výťahu: Toto boli tri osudné chyby!

Obrovská tragédia vyvoláva množstvo otázok. V Nemocnici sv. Lukáša v Galante zomrel vo štvrtok ráno pri rozoberaní výťahu opravár Dominik († 22) z obce Višňov v okrese Trebišov. Na možné príčiny tragédie sme sa opýtali predsedu Cechu výťahárov Slovenska Pavla Tuchyňu. Našiel hneď tri veľké chyby.
 

 
Hlavný problém vidí Tuchyňa v nedostatočných skúsenostiach mladého opravára. Podľa neho Dominik sám nemal robiť tento druh práce, mal na neho dozerať skúsený montér. „Osobne by som mu v takomto náročnom postupe zveril maximálne demontáž vypínačov, elektroinštalácie, ale určite nie kabíny,“ konštatoval Tuchyňa.

Dominik vo svojom veku nemohol mať ani potrebnú prax. „Nemyslím si, že by taký mladý chlapec mohol spĺňať podmienky a predpisy stanovené zákonom na získanie živnostenského listu. Na vydanie osvedčenia pre prácu s výťahmi platia prísne kritériá. Až po ich splnení je možné získať oprávnenie. Vyžaduje sa tiež minimálne päťročná prax,“ vyjadril svoj názor na udalosť odborník.

Zistili sme, že Dominik mal v živnosti ako predmet činnosti zapísané prípravné práce na realizáciu stavby, čo vôbec nesúvisí s výťahmi. Navyše živnostenské oprávnenie mal iba od 8. júna 2015! Šéf cechu priznáva: „Kvôli zníženiu nezamestnanosti na živnostenskom úrade občas prižmúria oči a dajú ‚papier‘ aj tomu, kto na to nemá predpoklady. Nemyslia pritom na to, že bezpečnostné riziko pri práci s výťahmi je obrovské.“

Odborník kritizuje aj spôsob demontáže výťahu v galantskej nemocnici. „Žiadny skúsený výťahár by nespravil to, že len odpojí laná a bude sa spoliehať na samovoľné zastavenie kabíny. A určite nie pri starých typoch. Je potrebné najprv postaviť lešenie v šachte zhruba pol metra pod kabínou, proti pádu ju zaistiť kladkostrojom a až potom začať s rozoberaním výťahovej kabíny, protiváhy, stroja a ostatných častí zariadenia,“ dodáva Tuchyňa. Pritom lešenie stojí 500 eur, čo zase nie je pre firmu taká vysoká suma.

Tri veľké chyby - začínajúci opravár, absencia skúseného spolupracovníka a nevhodný spôsob demontáže - sa tak zrejme podpísali pod zbytočnú smrť mladého človeka. Nie div, že bolesť zasiahla nielen jeho príbuzných, ale aj susedov.

„Pozrite, aké je upršané počasie, ešte aj nebo plače nad smrťou Dominika. Bol to veľmi dobrý chlapec. Chcel pomôcť rodičom, preto popri štúdiu robil,“ povedala užialená pani z Višňova. „Jeho otec sa stará o druhého syna, postihnutého Reného, mamička robí opatrovateľku v cudzine. Opravili si dom starých rodičov, starali sa, už im mohlo byť sveta žiť, a teraz takéto nešťastie,“ rozplakala sa pani.

Doma sme zastihli plačúcu Dominikovu mamičku, ktorú utešovala suseda. Zničená žena pre obrovský žiaľ nebola schopná povedať jediné slovo. Jej žiaľ znásoboval pohľad na cintorín za plotom ich záhrady, kde už kopali hrob pre jej nebohého milovaného syna.

Dominikova smrť zasiahla aj jeho priateľku Jarku. Miestni hovoria, že je ako chodiace telo bez duše. „Mali sa veľmi radi, bol to krásny pár. Hovorilo sa aj o svadbe a naraz chystajú pohreb,“ smutne povedal kamarát nešťastnej dvojice Paľo.



Sdílejte článok:



Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)




Autor: Daniela Pirschelová
Zdroj: pluska.sk | 20.2.2016