V nemeckom Porúrí sa ryby vozia výťahom

Ryby migrujúce západonemeckou riekou Ruhr na prekonanie takmer deväťmetrovej hrádze vodného diela Baldeneysee využívajú výťah. Prevádzkovateľ, vodohospodársky zväz Ruhrverband, považuje rybí výťah za jediné takéto zariadenie v regióne. Investíciu za 6,8 milióna eur Ruhrverband obhajuje, iné riešenie podľa neho z priestorových dôvodov nebolo možné.
 

 
Spriechodnenie tokov, ktoré spútali plavebné komory, hrádze či nádrže, je dlhodobou stratégiou Európskej únie. Tá počíta s tým, že do roku 2027 zmiznú z tečúcich vôd prekážky, ktoré rybám bránia v tradičnej migrácii.

Ako plavebná komora

"Cez zimu potrebujú pokojné miesta, v lete oblasti na neresenie," vysvetľuje Markus Rödel, ktorý je hovorcom Ruhrverbandu.

Správcovia tokov vrátane tých v Česku sa s týmto problémom vyrovnávajú najčastejšie stavbou rybích priechodov, to však v prípade priehrady Baldeneysee nebolo možné.

Výťah funguje ako plavebná komora. Ryby najprv vplávajú do zaplaveného transportného koša, ktorý má priemer aj výšku 2,8 metra a ktorý sa vo valci pohybuje nahor a nadol.

Hneď ako sú ryby vo vnútri koša, ten sa uzavrie a voda prúdiaca z nádrže ho vytlačí nahor, rovnakým spôsobom potom vďaka klesajúcej vode transportná nádoba zostúpi.

Hneď ako kôš dorazí na miesto určenia, otvoria sa protiľahlé klapky a ryby môžu pokračovať v riečnom putovaní. Na mieste sú inštalované dva výťahy, ktoré pracujú protibežne.

"Trvá to dve až tri minúty," hovorí Rödel o prekonaní hrádze rybím výťahom.

Ryby nájdu výťah vďaka špeciálnemu orgánu

Cestu k výťahu ryby nájdu vďaka postrannej čiare, čo je zvláštny zmyslový orgán vodných stavovcov, ktorý zaznamenáva zmeny v prúdení okolitej vody. Ryby tak vycítia prúd a plávajú priamo proti nemu. "Ryby výťah a vstup doň nájdu," vysvetlil Rödel.

Do výťahu sa podľa hovorcu vojde až 800 malých rýb. Zatiaľ jazdí v 20-minútovom intervale, počíta sa však s prevádzkou podľa dopytu rybích cestujúcich. "Hneď ako bude plný, vyrazí," dodal Rödel.

Výťah je už niekoľko týždňov v skúšobnom režime, ktorý sa ukázal ako úspešný, v pondelok vstúpil do riadnej prevádzky. Ak sa funkcia rybieho výťahu osvedčí, chce Ruhrverband postaviť ďalšie takéto zariadenie na neďalekej Kettwigerskej nádrži.



Sdílejte článok:



Váš názor na článok (vstup do sekcie VEREJNÉ FÓRUM)




Autor: sme.sk, ČTK | Foto: unsplash
Zdroj: sme.sk | 18.8.2020